Zemin Döşemesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir evin dekorasyonunu en çok etkileyen unsurlardan birisi zemin döşemesidir. Peki, zemin döşemesi seçerken nelere dikkat edilmeli? Uygun zemin döşemesi nasıl seçilir? Bu içeriğimizde zemin döşemesi seçerken dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz. Hazırsanız, başlayalım!

Genelde ilk olarak seçilecek olan malzemenin estetik görünüşüne odaklanılsa da, aynı zamanda malzemenin dayanıklılığı, maliyeti, kullanışlılığı ve uzun sürekliliği gibi birçok özelliği birleştirerek size en uygun zemin döşemesini seçebilirsiniz. 

Seçim sürecinde en önemli hususlardan bir diğeri ise döşeme işleminin yapılacağı mekânı analiz etmektir. Mekânın fazla güneş ışığı alıp almadığına, zeminin su ile fazla temas edip etmeyeceğine, ortamdaki genel nem oranına ve benzeri kriterlere göre seçim yapılmalıdır. Buna ek olarak, döşemenin iç mekâna mı yoksa dış mekâna mı yapılacağı da doğru bir seçim yapmak için en önemli kriterlerden birisidir.

Zemin Döşemesi Nasıl Seçilmeli?

Zemin döşemesi seçerken öncelikle bazı özellikleri göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Bunlar genellikle seçilen malzemenin türünden ya da döşemenin yapılacağı zeminin koşullarından kaynaklanan özelliklerdir. Örneğin eğer zemin döşemesi yapılması gereken mekân banyo, tuvalet ya da veranda gibi sürekli su ile temas halindeyse neme ve suya dayanıklı bir döşeme türü seçmek en doğru karar olacaktır. Benzer bir öneri bodrum katta oturan ya da genel olarak nemli bir ortamda evi bulunan kişiler için de geçerlidir.

Bunun aksine; sürekli olarak güneş ışığına maruz kalan ve genel olarak bol ışık altında kalan mekanlara ise “solmaya karşı dayanıklı” olan zemin döşemesi türlerinden birini seçmek gerekir. Örnek olarak verilebilecek bir diğer döşeme tipi ise aşınmaya ve kazınmaya karşı dayanıklı olan zemin döşemesi türleridir. Bu özelliğe sahip olan döşeme türleri dayanıklı olmaları sebebiyle özellikle evinde kedi ya da köpek gibi evcil hayvanları besleyen kişiler için son derece idealdir. Aynı zamanda sık sık ayak basılan mekanlarda da (koridor gibi) bu tür parkelerin kullanılması daha mantıklı olacaktır.

Göz ardı edilmemesi gereken bir diğer özellik ise zemin döşemesi yapılacak olan mekânın iç mekân mı yoksa dış mekân mı olduğudur. Zira her ne kadar iki mekân için de birçok farklı yer döşemesi seçeneği mevcut olsa da, bazı özellikler kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Örneğin eğer döşeme işlemi dış mekâna yapılacaksa mutlaka kaygan olmayan bir malzeme seçilmelidir. Dolayısıyla bu tür mekanlarda mermer, vinil, suya dayanıklı ahşap ya da terakota gibi seçenekler tercih edilebilir.

Zemin Döşemesi Modelleri Nelerdir?

Görünüm, ısıya dayanıklılık, ışığa dayanıklılık, neme dayanıklılık ve daha birçok özellik seçilecek malzemenin türüne has bir durumdur. Yazımızın geri kalan kısmında en sık tercih edilen zemin döşemesi çeşitlerini ele alacağız:

Granit

Granit tipteki zemin döşemeleri birçok kişi tarafından özellikle estetik olarak beğenilmektedir. Birçok kişiye sıra dışı gelen bu malzeme, hem görünüşüyle hem de konforlu kullanımıyla ev dekorasyonunuzun en güzel parçalarından birisi olabilir.

Fayans

Fayanslar da üretim şekline bağlı olarak evin dekorasyonunu oldukça zarif bir hale getirebilir. Fayans deyince alışık olduğumuz tek tip fayans tipi akla gelmemelidir. Günümüzde oldukça farklı çeşitlerde, ölçülerde ve birçok farklı renkte fayanslar üretilmektedir. Sıklıkla iç mekanlarda tercih edilir ve sadece zemin döşemesinde değil aynı zamanda duvar kaplamasında da kullanılabilir. Ancak üzerine sabit ve ağır yük koyulacak zeminlerde (fabrika, depo vb.) ya da teras ve balkon gibi bölgelerde kullanılması pek tercih edilmez.

Parke

Parkeler de tıpkı fayanslar gibi birçok farklı çeşide sahiptir. Mekânda baskın olmasını istediğiniz rengin tonuna göre açık renk ya da kapalı renk parkeler tercih edilebilir. Sıklıkla tercih edilen modellerden birisi masif ahşap parkelerdir zira hem temizlenmesi hem de parlatılması kolaydır. Açık renkli parkeler ise üzerine koyu renkli bir halı serildiğinde ortama oldukça göz alıcı bir ambiyans katar.

Desenli Mermer

Bir diğer zemin kaplama modeli olan desenli mermer oldukça gösterişli ve şık bir görünüme sahiptir. Ana salon ya da villa salonu gibi mekanlarda oldukça sık tercih edilmektedir.