Parke Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Satın aldığınız mobilyalar, mutfak dolapları, duvar boyası, nevresimler, koltuk takımları ya da duvara astığınız tablo gibi birçok farklı unsur evinizin güzel ve estetik görünmesine yardımcı olur. Bunlara ek olarak, genellikle uygun bir parke seçiminin önemi birçok kişi tarafından göz ardı edilmektedir. Bu noktada parke seçerken dikkat edilmesi gerekenler ise bir başka soru işareti oluşturmaktadır. Bu yazımızda parke seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenlere değinecek ve ‘’Parke nasıl döşenir?’’ sorusunun da cevabını vereceğiz.

Parke seçimi yaparken öncelikle seçilen parkenin renginin evin atmosferiyle ve evde yer alan / yer alacak olan mobilyalarla uyumlu olması gerekmektedir. Ayrıca yapılan renk tercihi büyüklük algısını da etkiler ve psikolojik olarak bazı etkilere yol açar. Örneğin kahverengi ahşap parkeler eve daha sade ve doğal bir görünüm kazandırabilirken, gri renk parkeler ise evin daha havalı ve ilgi çekici olmasını sağlayabilir.

Genel olarak koyu renkler ortamın daha dar, basık ve doğal görünmesini sağlarlar. Böylelikle koyu renkli parkelerle döşenmiş olan bir oda birçok kişiye daha lüks görünür ve bu sebeple albenisi yüksektir. Aynı zamanda koyu renkler büyük alanlar için oldukça uygundur. Açık renkli parkeler ise insanlarda oluşturdukları algı itibariyle küçük alan kaplayan zeminlerin daha büyük görünmesini sağlarlar. Açık renkli parkelerin albenisi küçük alanlarda daha yüksektir. 

Özellikle daha ferah, rahat ve kullanışlı mekanların yaratılması açısından açık renkli parkeler sıklıkla tercih edilmektedir. Birçok kişinin ilk dikkat ettiği husus parkenin rengi ve görünümüdür. Ancak söz konusu parkenin hangi malzemeden üretildiği ve bu malzemenin kalitesi de parke seçiminde son derece önemlidir. Ürünün fiyatı her ne kadar önemli bir kriter olsa da, seçilen parkenin mümkün olan en uzun süre boyunca dayanması ve herhangi bir probleme sebep olmaması için ürünün kalitesi maliyetinden daha ön planda olmalıdır. 

Kaliteli bir şekilde üretilen, ağaç malzemeden yapılan ve güvenilir dağıtıcılardan satın alınan parkeler uzun ömürlü kullanım imkanı sunar. Böylelikle hiç hesapta olmadan tadilat ve parke yenileme gibi işlemlerle uğraşmaktan kaçınılmış olur. Bu süreçte dikkat edilecek bir diğer önemli husus ise fahiş fiyatlı ürün satan ve kalitesiz hizmet firmalardan uzak durmaktır. Zira parke döşeme işlemi oldukça hassas dokunuşlar gerektirir ve düzgün yapılmadığı takdirde zamanla parkelerin arasında boşluklar oluşabilir, parkeler yukarıya doğru kalkabilir ve genel olarak mekanın sahip olduğu görünümde bozulmalar meydana gelebilir.

Parke Nasıl Döşenir?

Parke döşeme işini parkeyi satın aldıktan sonra kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak yine de en doğru yol bu alanda uzman bir firmayla iletişime geçip onlardan destek almaktır. Bununla birlikte, parke döşeme işlemi öncesinde bazı malzemelerin satın alması gerekmektedir. Bunlardan birisi parke yapılmadan önce alta serilen şiltedir ve asıl görevi alttaki küçük boşlukların kapanmasını sağlamak ve yalıtımı arttırmaktır.

Eski model parkeler genellikle yapıştırma usulü ile döşenirdi. Ancak günümüzde bu durum değişmiştir ve bunun yerine daha yaygın olarak kilit sistemi kullanılmaktadır. Kilit sistemi sayesinde parke yapıştırıcısına gerek kalmadan parkeler döşenebilmektedir. Fakat kalorifer borusu ve benzeri kilit sisteminin kullanılamayacağı bölgelerde yapıştırıcı kullanımı söz konusu olabilir. Ek olarak, parçaları bir yapıştırıcı yardımıyla birleştirmek parkelerin uzun süre boyunca kalkma yapmadan güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Bunlara ek olarak, rahat bir şekilde parke döşemek için parke mesafe takozu adı verilen bir alet de kullanılabilir. Bu alet sayesinde duvar ve zemin arasındaki boşluk ayarlanabilir. Böylelikle ileri zamanlarda laminatlarda ortaya çıkabilecek olan genleşme durumuna karşı önlem alınmış olur. Ancak bu boşluğun doğru bir şekilde ayarlanması oldukça önemlidir. Genellikle tercih edilen aralık boyutu yaklaşık 15 mm olarak tespit edilmiştir.