Parke Rengi Nasıl Değiştirilir?

Parke, genel olarak kalitesi ve renk çeşitlerinin çokluğu sayesinde sıkça tercih edilen bir üründür. Hemen hemen her türlü ortama uyum sağlayabilir. Ancak mekâna uygulanan bazı değişikliklerle birlikte parke eski görünümünü vermeyebilir. Örneğin, duvarların renginin değişmesi ile birlikte parke mekâna yakışmayabilir. Bu durumda parke tamamen değiştirilebilir ancak bu masrafın çok olacağı nedeniyle pek tercih edilen bir durum değildir. Bu noktada birçok kişinin aklında ‘’Parke rengi nasıl değiştirilir?’’ ve ‘’Parke boyama nasıl yapılır?’’ gibi soru işaretleri olabilir. Bu içeriğimizde bu sorularınıza yanıt veriyoruz. Hazırsanız, başlayalım. 

Parke rengi, boyanarak da değiştirilebilir. Böylece fazla miktarda harcama yapmadan da mekânı eski ve şık görünümüne kavuşturmak mümkün hale gelir. İlk başta bu durum bazı çekincelere neden olabilse de korkulacak bir durum yoktur. Uygun boya ve doğru boyama teknikleri ile birlikte parke boyamak mümkündür. 

Bu işleme karar vermeden önce bunun zaman alan bir işlem olduğu unutulmamalıdır. Duvarın kurumasını beklemenin aksine parkenin kurumasını beklemek çok daha uzun zaman alır. Bunun nedeni parke yüzeyinde yürünmesi ile birlikte zemini korumanın zorluğudur. Parke yeterince kurumadan üzerinde yürümek veya üzerine eşya koymak boyaya zarar verecektir. 

Bunun yanı sıra parke boyama işlemini yapacak kişinin yetkinliği önemlidir. Parkenin doğru bir şekilde boyanması ile uzun süreli kullanım sağlanabilir. Tüm parke türlerini boyamak mümkün olmakla birlikte her parke türü aynı şekilde boyanmamalıdır. Boya seçimi, parkenin türüne göre yapılmalıdır. Parke tonunu değiştirmek için birtakım yağlar, cila, balmumu ve parkeye özel boyalar gerekebilir.

Hangi Boya Türleri Parke Rengi Değiştirmede Kullanılabilir?

Parke rengi değiştirirken her türlü boya kullanılmamalıdır. Bunun için birçok seçenek olsa da bu parkeden parkeye değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak renkli ahşap koruyucu, parke verniği, epoksi boya ve akrilik boya tercih edilir. Bu boya türleri parkenin cinsine, kullanılacak olan renge ve istenilen dayanıklılığa göre seçilirler. Boyama işleminden önce boyanın cinsine kesinlikle dikkat etmek gerekir.

Masif parke rengi, kullanılan ahşap koruyucunun rengine göre değişmektedir. Meşe, kiraz, ceviz ve maun gibi renkleri elde etmek mümkündür. Bunun için vernikleme işlemi yapılır. Parke zımparalanır ve ahşap koruyucu sürülür. Bunun ardından ise parke verniği uygulanır. Bu işlem ile ahşap renkleri elde etmek mümkündür. Ancak eğer daha açık renkler elde edilmek isteniyorsa akrilik boyalar ya da epoksi boyalar tercih edilmelidir. 

Laminat parke boyanırken ise üstüne PVC kaplama olup olmadığına bakmak gerekir. Eğer parke yüzeyi tamamen ahşap değilse, ahşap koruyucu ya da vernik uygulanmamalıdır. Laminat parke boyanacak ise zemin boyası ya da epoksi boya tercih edilmelidir.  Lamine parke ise laminat parkeden farklı olarak doğal malzemeden yapılmıştır. 

Yüzeyi kaliteli ahşaptandır. Bu da onun kolayca boyanmasına imkân verir. Ahşap koruyucu uygulaması lamine parke için tercih edilmemelidir. Bu, onun doğal yapısının bozulmasına neden olacaktır. Bunun olmaması için akrilik boyalar ya da epoksi boyalar tercih edilmelidir. Su bazlı zemin boyaları da tercih edilebilir.

Bazı noktalara dikkat etmek daha iyi bir sonuç elde etmenize yardımcı olabilir. Örneğin, boyanacak olan parke masif parke ise genellikle doğal ahşap renkleri tercih etmek daha iyi bir sonuç verecektir. Masif parkenin yapısı gereği diğer renklerden her zaman başarılı sonuç alınamayabilir. 

Renk tercihi açık renklerden yana yapılacak ise epoksi, akrilik ya da zemin boyası tercih etmek daha iyi sonuç verecektir. Akrilik boya biraz daha ucuz olmakla birlikte daha az dayanıklıdır. Bu sebeple uygulamadan sonra üzerine su bazlı vernik uygulanması gerekebilir. Epoksi boyayı ise uygulandıktan sonra zeminden çıkarmak çok zor olacağından uygulama öncesinde renk seçiminden emin olunmalıdır.

Parke Boyama İşlemi Aşamaları Nelerdir?

Parke rengi değiştirmenin adımları şu şekilde sıralanabilir:

  • İlk önce uygulama yapılacak olan zemin tamamen boşaltılmalıdır. Böylece boyama işlemi boyunca hiçbir eşya zarar görmez.
  • Sistre uygulaması yapılmalıdır. Bu işi bir uzmanın yapması daha iyi sonuç verebilir. 
  • Sistre uygulamasından sonra astar boya uygulanması gerekmektedir. Diğer aşamalara geçmeden astarın tamamen kuruduğundan emin olunmalıdır. Bu aşamada parkede hasar varsa macun uygulanabilir.
  • Diğer tüm işlemler bittikten sonra zemin boyamaya hazır hale gelmelidir. Boyama işlemi için birçok boya tercih edilebilir. Ancak en çok tercih edilen boyalar epoksi, akrilik ve zemin boyalarıdır. Bu seçim parkenin türüne göre yapılmalıdır. Boya iki kat uygulanmalıdır.
  • Son olarak vernikleme işlemi yapılmalıdır. İşlem sonrasına parkenin iyice kuruduğundan emin olunmalıdır.