Parke Çizikleri Nasıl Giderilir? Parke Çiziği Nasıl Geçer?

Parke, zemin döşemesinde en sık biçimde kullanılan yapı malzemelerindendir. Kısa ömürlü olmaması, doğal ve çekici görünüşü ve dış etkenlere olması tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır. Çeşitli tasarımları, modelleri ve geniş renk skalasıyla, neredeyse her iç ya da dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Peki, parke çizikleri nasıl giderilir? Bu soru, parke kullanan ve parke çizik giderici tavsiyeler arayan birçok kişinin aklını meşgul eder.

Bir evin dekore edilme aşamasında en önemli bölüm olan parkeler, bulunduğu mekânın sadece görünüşünü değil aynı zamanda havasını da değiştirir. Kullanıldığı mekânı farklı bir boyuta geçirir. Ancak parkeler bazı durumlarda çok nadir ve güçte olsa tahribata uğrayabilir. Yüzeydeki çizikler, parkenizin tüm etkisini kaybetmesine neden olabilir. Şimdi, çiziklerin büyüklüğüne, uğradığı tahribata ya da hasara ve parkenin modeline göre parke çiziklerinin nasıl giderileceğine bakalım.

Parkelerde Çizik Neden Oluşur?

Parkeler zamanla uğradığı dış etkenlere bağlı olarak çizilebilirler. Bu çizikler, yüzeyin görüntüsünü bozup yakaladığınız havayı tamamen kötü yönde değiştirebilir. Yanlış yapılan temizlik yöntemleri sonucunda ya da sert maddelerin teması gibi durumlar parkede çiziklere sebep olabilir. Ayakkabının altına taş sıkışması ya da sivri bir topuklu ayakkabının sürtmesi sonucunda da parkeler çizilebilmektedir. Bunlara ek olarak parkelerdeki çizik, en sık olarak mobilya ve eşyaları sert bir şekilde itip çekme sebebiyle oluşmaktadır.

Parke Tipine Göre Çizikler Nasıl Giderilir?

‘’Parke çiziği nasıl geçer?’’ sorusu birçok kişinin aklında soru işareti oluşturmaktadır. Ancak parke tipine göre parke çizikleri de değişkenlik gösterebilir. Bununla birlikte lamine parke çizikleri için farklı, laminat parke çizikleri için farklı çözümler gerekebilir.

Lamine Parke Üstünde Oluşan Çizikler

Lamine parkeler doğal ve şık görünümüyle tüm zamanların sevilen ürünüdür. Lamine parke çizikleri kamufle etmek için zemininizle aynı tondaki rötuş boya kalemini pek çok yapı marketinden temin edebilirsiniz. Böylece, hasar gören parkedeki çizikler neredeyse uğraşsız bir biçimde kapatılabilir.

Dikkat edilmesi gereken tek husus, rötuş kaleminin yüzeyle aynı renk ve tonda olmasıdır. Rötüş kalemini hasarlı ya da çizik kısıma uygulamadan önce görülmeyecek bir zeminde parke ile renginin uyuşup uyuşmadığını test etmekte yarar vardır. Ayrıca çiziğin üstünü rötüş kalemi ile kapamadan önce zemini iyice temizleyip kuru bir duruma getirmek en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.

Parkenizdeki çiziğin çok derin olduğu durumlarda ise çoğunlukla rötüş kalemleri ile beraber satılan ahşap dolgu kalemleri yardımıyla derin çizikler ya da çatlaklar kolayca doldurulabilir.

Laminat Parke Üstünde Oluşan Çizikler

Zemin döşemesinde sıkça kullanılan diğer bir parke çeşidi olan laminat parkeler, geniş renk skalası ve modelleriyle kullanıcıya oldukça büyük bir yelpaze sunar. Uzun seneler boyunca kullanabileceğiniz laminat parkeler de zamanla yanlış kullanım ya da bakıma bağlı olarak tahribata uğrayabilir. Laminat parke çizikleri de oldukça can sıkıcı olabilir.

Pek çok nedenden dolayı çizilen laminat parkeyi ise eski durumuna getirmek mümkündür. Laminat parkelerde oluşan hafif ya da yüzeysel çizikler için ilk olarak elma sirkesi ve zeytinyağı karışımıyla hasarlı bölgeyi temizleyerek laminat yüzeyi parlatabilirsiniz.

Böylece çiziği daha da ortaya çıkmasını sağlayarak doldurma işlemi yapılabilir. Doldurma işlemi için ise yine pek çok yapı marketlerde satılan ahşap dolgu kalemi ya da balmumu kullanılabilmektedir. ‘’Laminat parke çiziği nasıl giderilir?’’ sorusunu merak edenler için, laminat parkeyi balmumu yardımıyla çiziklerden kurtarma uygulaması şu şekilde adımlar halinde sıralanabilir:

  • Çizilen ya da hasarlı olan bölge iyice temizlendikten sonra rötuş boya kalemiyle çizik doldurulur.
  • Parke rengine uygun olan ahşap balmumu çizilen kısma uygulanır.
  • Tüm işlemlerin ardından 24 saat kurumaya bırakılır.
  • Bu uygulama sadece parkenizdeki çizikleri gidermekle kalmaz, aynı zamanda yeni çiziklerin oluşmasına karşı parkeye koruma sağlar.

Zeminlerdeki Derin Çizikler

Parkenizde oluşan derin çiziklere bahsedilen yöntemler çözüm olmadıysa, sistre cila işlemi uygulanabilecek son yöntemdir. Bu yöntemde yıpranmış ya da çizilmiş zeminler zımpara maskinesi ile eski haline getirir. Bu işlem tüm yer döşemelerine uygulanabilmektedir ve parkenizin ömrünü uzatmaktadır.

Parke Çiziklere Karşı Nasıl Korunur?

Parke uzun ömürlü ve sağlam bir yüzey malzemesi olmasına rağmen sert darbelere karşı savunmasız kalmaktadır. Bunlara karşı korunmak için uygulayabileceğiniz birkaç parke çizik giderici yöntem şu şekilde sıralanabilir:

  • Mobilya ve eşyaların ayaklarına keçe ya da kauçuk gibi bir tekstil ürünü yapıştırmak.
  • Orta sehpayı bir halının üzerinde tutmaya özen göstermek.
  • Mekandaki yüzey üzerine ayakkabı ile basılıyorsa, ayakkabıların altında taş gibi sert bir madde olup olmadığını kontrol etmek.
  • Çocukların sivri uçlu oyuncakları ile parkelerin üstünde oynamasına engel olmak.
  • Parkeye yapışan sakız gibi ürünleri asla sert aletlerle çıkarmayın. Bu, parkenizin çizilip aşınmasına sebebiyet vermektedir. Yapışkan bir maddeyi elinizle çıkarmadığınız durumlarda buz kullanmak iyi bir çözüm olabilir. İnce bir poşete doldurulan buz ve sonrasında silikon kaşık gibi bir aletle kazımak yapışkan maddeyi kolayca çıkaracaktır.
  • Çok fazla kimyasal ve su kullanmadan yapılan temizlik ile parkenizin ömrünü uzun yıllar koruyabilirsiniz.