Evinize En Uygun Parke Çeşidi Hangisi?

Evinize en uygun parke çeşidi ve modelini bulabilmeniz için öncelikle parke çeşitlerinden ve bu çeşitlerin mekanlara göre kullanımından bahsetmemiz gerekir. Dilerseniz, öncelikle parke çeşitlerinden başlayalım.

Parke Çeşitleri Nelerdir?

Masif Parke: Masif uzun seneler dayanabilen, cilalandığında ise ilk günkü parlaklığını yeniden kazanan kullanışlı bir parke malzemesidir. Masif parke, %100 oranda ahşaptan yapılır ve birbirine oluklar aracılığı ile sabitlenir. Bu geçmeli sistem ile birlikte parkenin oynama riski de ortadan kalkmış olur.

Çok uzun zamandan beri yaygın biçimde kullanılan masif parke, %100 ahşaptan oluştuğu için sağlıklı zemin döşemeleri arasındadır. Üst yüzeyi zımparalanıp cilalanabilir. Ayrıca masif parke çeşitleri;

 • Dişbudak
 • Kestane
 • Meşe
 • Kızılçam
 • Ceviz gibi pek çok ağaçtan üretilebilir.

Ancak kurulumu için profesyonel bir yardıma ihtiyaç olması masif parkenin dezavantajlarından sayılabilir. Birbirine geçen masif parçalar yapıştırılarak ya da çivilenerek sabitlenir. Bunun dışında masif parkenin diğer eksilerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Masif parke, yerden ısıtma sistemi ile birlikte kullanıma uygun değildir.
 • Doğal ahşap olduğundan dolayı eşyaların yerlerini değiştirirken çizilme riski barındırmaktadır.
 • Bütçe söz konusu olduğunda ise masif parkeler çıtayı bir adım daha yükseltmektedir. Diğer parke türlerine göre daha sağlam ve %100 ahşaptan olması onu fiyat konusunda dezavantajlı konuma getirmektedir.

Laminat Parke: Laminat parke yapay parke olarak da bilinir, ahşap atıklarının kimyasal maddelerle bir araya getirilmesinden meydana gelmektedir. Genellikle dört kattan oluşur ve üstündeki yapay kaplama ile ahşapsı bir görünüm elde etmektedir. Üst kısmı gerçek ahşap olmadığından dolayı pek çok renk ve desen seçeneği sunmaktadır.

Ayrıca daha düşük maliyetli olmasından dolayı da sıkça tercih ediliyor. Buna ek olarak çizilmelere karşı dayanıklı olması, laminat parkeyi hayvan sahipleri için daha uygun bir seçenek haline getiriyor. Yerden ısıtmaya uygun olması sebebiyle de ofis ve okul gibi alanlarda tercih ediliyor.

Laminat parkenin eksilerine geldiğimizde ise bizi bozulma ya da kırılma olduğunda tamir edilemiyor oluşu karşılıyor. Böyle bir durumda parkenin tamamen değişmesi gerekmektedir. Bu da ekstra masrafa yol açmaktadır. Laminat parkenin masiften farkı ise doğal ahşap görüntüsünü veremiyor olmasıdır. Ayrıca ahşap yapısı gereği çok farklı desen ve modelleri yüzeyinde barındırırken laminat parkede desenler tekrar etmektedir.

Evinizle Uyumlu Parke Rengine Nasıl Karar Verirsiniz?

Küçük alanlara açık renkler, büyük alanlara koyu ya da açık renkler kullanmak çoğunlukla işe yarayan bir taktiktir. Mekânın daha geniş ve aydınlık gözükmesini sağlayan bu kural, zemin döşemesi söz konusu olduğunda da geçerlidir. Fakat bir istisna olduğunu söylemek gerekirse, küçük bir oda içerisinde duvar rengi ve mobilya açık renkli ise yüzey döşemesinde koyu bir renk tercih ederek göze hoş gelen bir zıtlık oluşturabilirsiniz. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise odada hâkim olan tonun dekorasyona etkisidir. Eğer odada koyu renkler yoğunluktaysa açık kahve tonlar tercih ederek modern bir görünüm; koyu kestane ya da kiraz gibi koyu tonlarla birlikte odaya rustik bir görüntü katabilirsiniz. 

Hangi Odaya Hangi Parke Türü Kullanılmalı?

Sürekli olarak tamirat-tadilat işleri yapmak istemiyorsanız odaya göre parke seçimini uygun ve doğru yapmanızda yarar vardır. Bu hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Salon, diğer odalara kıyasla daha sık kullanılan bir alandır. Bu sebeple de uzun süreli kullanım için salonda masif ahşap tercih etmek akıllıca olabilir.
 • Yatak dışında ağır bir mobilyanın olmadığı yatak odasında daha az dayanıklı türlerden olan laminat parke kullanılabilir.
 • Banyo ve balkon gibi yüzeyin suyla direkt temas ettiği alanlarda kabarma olmaması için parke yerine seramik gibi farklı döşeme türlerini kullanmak çoğunlukla tercih edilir. 
 • Banyoda doğal bir ahşap havası arıyorsanız bambudan yapılan masif parkeleri değerlendirebilirsiniz. Bambu parke, bambunun suya daha dayanıklı olması sebebiyle nemli ortamlarda kullanılabilen bir model olarak öne çıkmaktadır.
 • Mutfakta meydana gelen yağ lekeleri kimi zaman kalıcı hale gelebilmektedir. Bu gibi bir durumla karşılaşıldığında parke değişimi yerine tadilat ile sorunu çözmek için lamine parke tercih edilebilir.
 • Kullanış dışında değerlendirilmesi gereken diğer husus ise uyumdur. Ev dekorasyon tarzınıza göre doğal ahşap veya laminant parkeye karar verebilirsiniz.

Örnek olarak masif parkenin görünümü, country (kırsal) ve endüstriyel tarz gibi ahşabın etkisinin olduğunca hissedildiği dekorasyonlara mükemmel uyum sağlar. İskandinav ya da minimalist gibi dekorasyon tarzlarında da açık renkli sade desenlere sahip olan laminat parkeler değerlendirilebilir.

Parke renginin seçimi de dekorasyonu etkileyen, bu sebeple de odaya göre karar verilmesi gereken hususlardan bir tanesidir. Büyük odalarda ceviz ve kiraz gibi koyu renkli ahşapları kullanabilirsiniz. Daha küçük ve loş mekanlarda ise tik ağacı gibi orta koyulukta ya da huş ağacı gibi açık tonlu bir ahşabı tercih edebilirsiniz.

Son önemli konu ise parke fiyatları yani maliyettir. Yüzey döşemesi için ayırdığınız miktara bağlı olarak büyük alanları daha düşük fiyatlı laminat parke, daha dar odaları ise lamine ya da masif parke ile döşeyebilirsiniz.