Balıksırtı Parke Nedir?

Parke, çok uzun süredir kullanılan ve popüler olan zemin kaplamalarından biridir. Mekânlara sıcaklık ve atmosfer katmasına ek olarak gerçek bir ahşap parke ile aynı çeşitliliği sağlayabilmektedir. Parke yüzeyler farklı renklerde, modellerde ve sınıflandırmalarda mevcuttur. Balıksırtı parke de bunlardan bir tanesidir.

En popüler trendlerden biri olan balıksırtı parke, uzun süre ve her dönem kullanılabilen bir döşeme çeşididir. Balıksırtı döşemesinde, parke çıtaları dik açılarda işlenir. Ortaya çıkan düzenli ve simetrik biçimler sivri uçları andırır. Bu çeşit bir yüzey döşemesinin çok zarif bir çeşidi Fransız balıksırtıdır.

Bütün balıksırtı desenleri, balıksırtı deseninin iki parçasının her birinin ışık altında kendi üzerinde parladığı için zarif ışıksal efektler yaratır. Balıksırtı parke modelleri, genel itibari ile temizlemesi oldukça kolay olan ürünlerdir. Macar parke adıyla da bilinen bu parkeler, geniş ya da dar fark etmeksizin her türlü iç mekân için idealdir.

Balıksırtı Parke Çeşitleri

Parke çok çeşitli bir yüzey malzemesi olduğundan dolayı birden fazla kullanım imkânı sunar. Balıksırtının klasik ve en yaygın uygulama alanı oturma ve yatak odalarıdır. Parke, yatak odasında doğal bir görünüm yakalanmasını sağlar.

Örnek olarak meşe gibi hafif zeminler oldukça popülerdir. Minimalist bir ortam oluştururlar. Prefabrik koyu ahşap parke ise beyaz mobilyalı büyük odalarda oldukça şık görünür. Plank zeminler de mutfakta gitgide daha sık olarak kullanılır. Balıksırtı parke çeşitlerine göre balıksırtı parke fiyatları da farklılık gösterebilir.

Balıksırtı parke çeşitleri ise genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

Balıksırtı Masif Parke

Masif parkeler, çok daha kalın ve dayanıklı olan birinci sınıf ahşaptan yapıldığı için en iyi ahşap zemin türü olarak kabul edilir. Ahşabın güzelliğini yansıtmak, dekorasyon stiline ve alıcının tercihine bağlıdır. Yapıldığı ağaç ve rengine göre seçilen masif ahşap, çubuklardan oluşan bir zemin döşemesidir. Bükülme ve çatlama gibi sorunları olmayan dayanıklı bir malzemedir.

Balıksırtı Laminat Parke

Laminat parkeler ise uzun bir zamandır pek çok mekân ve alanda bize eşlik eder. Bulunduğu mekanlara kendine has bir hava veren yüzey döşemeleridir. Daha renkli, daha şık ya da daha elit görünen bir alan oluşturmak istediğimiz zaman kaplamaları yapay olduğundan dolayı bizlere masif ahşaplara göre çok daha fazla desen ve renk seçeneği sunar. Ayrıca balıksırtı laminat parke fiyatları da çeşitlilik gösterir.

Balıksırtı laminat parkeler oldukça geniş renk ve ton yelpazesi, ahşap tarzları ve malzeme çeşitleri ile geniş bir “V” tasarımını her alanda yakalamayı sağlamaktadır. Bu parke döşeme şekli özellikle evler için mükemmel bir seçenektir. Balıksırtı deseni sayesinde mobilya, halı ya da aksesuarlarınız balık sırtı parkeler ile bir uyum içerisindedir. Kimi zaman ise hoş bir zıtlık yakalamak amacıyla balık sırtı parkeler tercih edilir.

Balıksırtı Lamine Parke

Balıksırtı lamine parke, standart parkelere oranla daha dar ve kısa, sabit en ve boya sahiptir. Ayrıca balıksırtı parke modelleri, kendine has desen tarzı ile kullanıldığı alanları olduğundan daha geniş ve ferah gösteren bir yapıya sahiptir.

Bu sebeple de balıksırtı lamine parkeler dar alan ve odalar için oldukça ideal bir tercih olarak boy göstermektedir. V şeklindeki tasarımı ve hareket yanılsaması sağlayan tarzı ile özellikle dar mekanlarda açık ton tercihi ile kullanarak küçük ve sıkıcı olan alanı baştan yaratabilirsiniz.

Balıksırtı parkeler, diğer parkelere kıyasla montaj süresi bakımından daha farklıdır. Balıksırtı parke fiyatları ile öne çıkmakla birlikte döşemesiyle de oldukça pratik bir sürece sahiptir. Yenilikçi bir tıklama sistemine sahip olan bu işlem için herhangi yapıştırıcı ya da çivi gibi bir malzemeye gerek duyulmadan kolayca uygulama sağlanabilmektedir. 

Klasik Balıksırtı

Eskitilmiş ahşaptan imal edilen klasik balıksırtı parke tipi, kızılımsı kahverengi renk tonunda kullanıldığında klasik tasarımların ağırbaşlı etkisiyle büyüleyici bir hal alabilmektedir.

Modern Balıksırtı

Modern balıksırtının, klasik balıksırtından farkı ise açık renk tonlarında ahşap kullanılması, mat bir cilasının olması ve V şeklindeki zikzakların daha geniş açıdan alınmış olmasıdır. Bu sayede bu modelin kullanıldığı oda daha geniş, ferah ve estetik bir hale bürünmektedir.